تعادل و تنوع، راز تندرستیخوردن،یكی از لذت های زندگی انسان است و اگر بر روی اصول و برنامه ریزی باشد ، لذت از خوراك، به لذت از عمر طولانی و با سلامت می انجامد ولی همان غذای گوارا و لذیذ در صورتیكه به اندازه مصرف نشود و حاوی مواد مطلوب نباشد برای شما نه تنها لذت بخش نخواهد بود بلكه موجب بروز بسیاری از بیماری های مزمن می شود .

 

اما چه چیز و به چه اندازه مصرف كنیم ؟


شاید اسم هرم مواد غذایی را شنیده باشید، شاید هم هرم شمارابه یاد اهرام ثلاثه مصر، یا هرم مازلو یا...بیاندازد!خوب است بدانید که یکی از راههای سلامتی وطول عمر ، رفتار صحیح تغذیه ای است که در راز آن درهرم مواد غذایی نهفته است. 
با کمی دقت در این هرم ساده وکامل به پاسخ این سوال که:"چه چیز وبه چه اندازه مصرف کنیم ؟"می رسیم. 

 

هرم مواد غذایی چیست؟


هرم یا مثلث غذایی یک راهنمای غذایی روزانه برای افراد می باشد که تعادل ،تنوع و میزان سهم مورد نیاز از گروههای غذایی را نشان میدهد و از 5گروه اصلی غذایی تشکیل شده است. شکل هرم به نحوی ترسیم شده که هر قسمت مختص یک گروه غذایی می باشد. راس هرم که بخش کوچکی را تشکیل میدهد شامل چربی ها، روغن ها و شیرینی ها می باشد که این بدان معنی است که میزان مصرف این مواد غذایی بایستی به کمترین حد رسانده شود و جزء گروه های غذایی اصلی محسوب نمیشوند.
5گروه اصلی مواد غذایی عبارتند از:
گروه نان وغلات؛سبزیها، میوه ها،شیرولبنیات، گوشت وحبوبات

 

هرم راهنمای غذایی نشان میدهد که یک برنامه غذایی مناسب باید شامل تمام گروههای غذایی (5گروه)باشد. همچنین هرم راهنمای غذایی برمصرف بیشتر غلات ،میوه ها و سبزیها که بخش وسیعتری را اشغال می کند، در برنامه غذایی روزانه تاکید دارد و افراد را تشویق می کند که مواد غذایی حاصل از گیاهان را حتماً در برنامه غذایی بگنجانند.
لازم به ذکر است غذاهای یک گروه از هرم نمی توانند به جای غذاهای گروه دیگر مصرف شوند و هیچکدام از گروههای غذایی هرم از گروه دیگر مهمتر نیستند.

شناسایی گروه‌های غذایی به عنوان راهنمایی برای تعذیه‌ی کلیه‌ی گروه‌های سنی در جامعه ضروری است و پایه و اساس برنامه‌ریزی غذایی همه‌ی افراد است که البته در گروه‌های سنی مختلف قابل انطباق با شرایط ویژه‌ی آن گروه میباشد.

 

گروه نان و غلات


این گروه به علت داشتن مواد نشاسته ای بعنوان مواد تامین کننده انرژی محسوب می شوند و علاوه بر ترکیبات نشاسته ای و فیبر، ویتامینهای گروه ب، آهن، پروتئین و منیزیم را نیز تامین می کنند، که در رشد و سلامت اعصاب نقش دارند. 
مواد غذایی این گروه: شامل غلات کامل مانند گندم، جو، جودوسر(چاودار)، برنج، انواع ماکارونی، سیب زمینی، ذرت و انواع نان می باشد. 

 

گروه سبزیها


این گروه به علت داشتن فیبر، ویتامین آ، ویتامین ث، فولات، پتاسیم و منیزیم از اهمیت زیادی برخوردار است. سبزیهای با رنگ سبز تیره و رنگ زرد ویتامین آ بیشتری دارند. 
مواد غذایی این گروه :کلیه سبزیجات که بصورت خام (سبزی خوردن ،سالاد،...)یا پخته (کدو،کرفس،لوبیاسبز،....)مصرف میشوند.

 

گروه میوه ها


این گروه به دلیل داشتن فیبر ،ویتامین ث ،ویتامین آ و پتاسیم باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود.

موادغذایی این گروه:همه میوه ها،آبمیوه هاومیوه های خشک میباشد.

 

گروه شیر و لبنیات


غذاهای این گروه بهترین منبع تامین کلسیم، ویتامین ب2، پروتئین، ویتامین ب12 می باشند. بنابراین در رشد و استحکام استخوانها و دندان ها و سلامت پوست نقش مهمی دارند. 
مواد غذایی این گروه شامل: شیر ، پنیر ، ماست ،کشک ،و بستنی می باشد.

 

گروه گوشت و حبوبات


مهمترین مواد مغذی این گروه شامل پروتئین ،فسفر ، ویتامینهای B12و B6، روی، منیزیم و آهن می باشد. گروه گوشت و حبوبات به علت نقشی که در رشد و خونسازی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
مواد غذایی این گروه: شامل انواع گوشت قرمز و گوشت پرندگان ،ماهی ،حبوبات (عدس ،نخود ،لوبیا و ماش) تخم مرغ و مغزها (گردو ، بادام ،پسته و غیره )میباشد.

برای انتخاب بهترین گزینه در هر گروه به نکات زیر دقت کنید:
1-برنج قهوه ای ، نان و ماکارونی کامل (سبوس دار) ، بلغور جو دوسر(چاودار)و غلات دیگر با فیبر بالا راجایگزین غلات تصفیه شده مانند نان سفید و برنج سفید نمایید.
2-عمدتا سبزیجات رنگی درخشان ( سبز تیره، زرد، نارنجی وقرمز) را انتخاب کنید که اکثرا" حاوی مقادیر بیشتری از ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند.خصوصا" اگر به شکل تازه وخام مصرف شوند.
3- بهتر است از میوه های تازه ومتنوع بجای میوه خشک، آبمیوه وکمپوت استفاده شود.

4--بهتراست محصولات لبنی کم چرب مصرف کنیم .
5- بهتر است بیشتر از گوشت‌های سفید مانند مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده شود.
6- مصرف حبوبات به علت دارا بودن فیبر و پروتئین زیاد، توصیه می‌شود.
7-از مواد غذایی گروه متفرقه ( راس هرم)مصرف روغن مایع به مقدار کم توصیه میشود.

 

زیبایی هرم غذایی ساده بودن آن است. به نظر می رسد این هرم بسیار قابل انعطاف طراحی شده است . مثلا فردی که از آن استفاده می کند می تواند پنیر یا ماست را جایگزین شیر کند زیرا هر دوی اینها مواد مغذی اصلی گروه شیرولبنیات را تامین می کنند. همچنین می توان حبوبات (بنشن) و آجیل را به جای گوشتها مصرف کرد ، در واقع این کاری است که گیاهخواران انجام می دهند .هرم غذایی با استفاده از تصویر مواد غذایی وشکل مثلث علاوه بر معرفی مواد غذایی که در یک گروه قرار میگیرند میزان مصرف آنها را نیز آموزش میدهد (به ترتیب از قاعده به سمت راس هرم مقدار توصیه شده ازهریک از گروههای غذایی کاهش مییابد)

تا اینجا با معرفی گروه های غذایی به این سوال که "چه چیز هایی بخوریم وچرا ؟ "پاسخ دادیم. اماپاسخ سوال "به چه اندازه بخوریم ؟ "را در شماره بعدی بخوانید

 

"شرط اصلی سلامت زیستن، داشتن تغذیه صحیح است"

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه فروشگاه های کام سا می باشد.